Kysyimme XC Party Mastereilta, miten he haluavat auttaa muita XC Partyssa ja mitä tavoitteita heillä on itselleen. Tällaisia vastauksia tuli. 🙂
Anu Junnila, ammattivalmentaja haastaa itsensä jälleen Ironman kisoissa
Autan muita löytämään liikunnan ilon ja nautinnon. Se että löytää liikkumisesta oman jutun, motivoi ja tuo sisältöä elämään👌
Ida, Suomen positiivisin ja iloisin maastohiihtäjä
Haaveilen, että kesän treenit näkyvät talven hiihtokarkeloissa ja saan ulosmitattua hiihtokunnon korkealla tasolla. Toivon säästyväni vammoilta ja sairastumisilta ja teenkin sen eteen töitä joka päivä. Näiden lisäksi olis kiva keksiä paljon liikkuvuushaasteita lisää.
XC Party Master, verkkovalmentaja Maija Oravamäki on mukana leireillä ja muissa XC kemuissa
Keke, Jämsän MTB ja hiihto Master
Veteraanina panostan monipuoliseen liikuntaan, koska haluan pysyä toimintakykyisenä vielä vaarinakin. Tunteja kertyy eniten pyöräilystä ja hiihdosta, mutta viihdyn myös monen muun lajin parissa. Kuntosaliharjoittelu ja pallopelit ovat hyvää vastapainoa kestävyysliikkujalle.
Tavoitteenani on pysyä hyvässä toimintakunnossa mahdollisimman pitkään ja jos se riittää veteraanisarjojen hiihto- ja pyöräkilpailussa joskus podiumille, niin hyvä niin.
Jos etana voittaa etanoiden juoksukilpailun, on se silti vain etana. Tärkeämpää olisi pysyä terveenä ja energisenä.
Harmillisesti Keijon matka katkesi juuri uuden vuoden kynnyksellä hiihtotapaturmaan. Ladullakävelijöiden kanssa yhteentörmäys välttyi, mutta Keijo joutui väistämään metsään ja samassa rytäkässä hän mursi jalkansa. Hiihtokausi meni niiltä osin pakettiin.